
Страхил войвода е роден в село (сега град) Ветрен, в средата на 17 век. Родното му място е люлка на бунтовни и свободолюбиви българи.
През турско време Ветрен е било дервенджийско селище, което значи, че е имало задължението да охранява прохода, срещу което се е ползвало с по- голяма свобода и привилегии. Точно в такава среда е израсъл Страхил и е изградил непримиримия си към турските безчинства характер.
Страхил всява страх у всички със свирепия си поглед. Той е страшен за враговете не само със своите дела, но и със своя външен вид и не случайно в песните за него се казва „Страхил страшен войвода“.
Владеейки военното изкуство Страхил въстава против поробителите и с четата си атакува заможни турци, наказва подтисниците на българите за убийства, грабежи, отвличания, изнасилвания и тормоз.
С чета от около 200 души той извършвал дръзки нападения. В историята остава сред най-прочутите войводи. Действията на Страхил, стреснали турците и те събират войска от въоръжени мюсюлмани подсилени с еничари от охраната на султана. Нарежда се заловените хайдути да бъдат убивани незабавно.
Войводата узнава за подготвяната акция и предприема мерки за защита. По това време бунтуващите се българи започнали да се стичат към окупирания от австрийците по това време български град Ниш. Натам тръгнал и Страхил войвода. С четата и семейството си предприема дългия път през трудно проходими планини и в Нишката крепост намира убежище. Преследвачите не успяват да го открият и накрая се отказват.
Кален в битки, обвеян със слава, българският войвода се присъединява с многобройната си дружина към австрийците в Ниш. Те го приемат и гледат на него като на най-личен представител на бунтуващите се българи.Той не е обикновен хайдушки войвода, той не се задоволява само да наказва поробителите и предателите. Той гледа много по-надалеч и мечтае българският народ да отхвърли чуждото иго.
Споменът за Страхил и неговото хайдутуване народът е сътворил в песни. В една от тях се казва:
Прочул се Страхил войводапо тая Стара планиначе ми е страшен хайдутинедин е Страхил войводанего го куршум не лови.
Страхил войвода командва дружина от 4000 българи, немци и маджари, с които превземат Кюстендил. Но турците събират огромна армия и скоро след успешната акция австро-унгарските части и дружината на Страхил се оттеглили.Не след дълго те превземат и Ниш, където пленяват семейството на Страхил и ги продават в робство.
По късно Страхил действа в Странджа, където продължава да се бори за свободата на този български край.
В град Ветрен е подета инициатива за построяване на паметник на знаменития българин.